Arheostudija

Blogs par eksperimentālo arheoloģiju, vēsturi un dabu.

30

One comment on “30

 1. FilipsB
  maijs 23, 2011

  Viens no interesantākajiem rakstu zīmju pieminekļiem Latvijā.
  Ir bijuši visdažādākie mēģinājumi šos gravējumus skaidrot sākot ar viedokli, ka iegrebtās zīmes ir piederības un aizsargzīmes, kas grebtas bēru rituālos, un beidzot ar mēģinājumiem tajās saskatīt rakstīta teksta pazīmes.
  Es personīgi uzskatu, ka starp šiem gravējumiem nepārprotami ir saskatāmas zīmju grupas (piemēram, šī attēla augšpusē redzamās vertikāli sarindotās piecas zīmes), kas veido vienotu veselumu un izsaka kādu domu vai jēdzienu.
  Tā kā šajās grupās esošās zīmes izsaka zemes, debesu velves, saules u.tml. jēdzienus, to virknējumi, jādomā, izsaka šī laika cilvēku priekšstatus par pasaules uzbūvi, kārtību. Viena no šādām zīmju grupām no Virtakas ieža, kas nāk prātā, ir četru zīmju grupa – Dieva jeb debesu velves zīme, zem kuras ir saules zīme, zem kuras zīme, kas atgādina putnu, un zem tās jumja zīmes un romba (pasaules zīme) apvienojums, kas saistāma ar zemes sfēru.
  Ja runājam par senajām zīmēm, mūsdienās to skaidrošana nereti tiek nevajadzīgi sarežģīta, meklējot tur kādu alfabētu vai sienot klāt ezotēriku.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s