Arheostudija

Blogs par eksperimentālo arheoloģiju, vēsturi un dabu.

Par mums

Sākotnēji šī lapa tika izveidota 2009. gadā kā arheologa Artūra Tomsona blogs par eksperimentālo arheoloģiju, lai to popularizētu Latvijā un skaidrotu tās nozīmi plašākai publikai.

Tomēr samērā ātri izveidojās arī domubiedru grupa (ilgu laiku tā bija pazīstama ar pagaidu nosaukumu Primitīvisti, (kuru gan nevajadzētu jaukt ar mūzikas un mākslas virzieniem:) ) – un lapā parādījās arī raksti un dažādi braucienu iespaidi par dabu, kultūrvēsturi un līdzīgām tēmām.

Sākās arī dažādas praktiskās darbošanās, kas iekļāva gan arheoloģisko artefaktu atdarinājumu gatavošanu, gan dažādu seno prasmju un aizvēsturisko iemaņu atkal apgūšanu, tajā skaitā izmantojot gan etnogrāfijas datus, gan arheoloģisko eksperimentu, kas ir ļoti noderīga metode pagātnes tiešā, uz pašu pieredzi balstītā izziņā, gan mūsdienu izdzīvošanas prasmju ekspertu (t.s. bushcraft un survival) atziņas.

Viens no veidiem, kā mūsdienu cilvēkam tuvoties ticamai pagātnes izziņai, ir tieša iepazīšanās klātienē ar mūsu kultūrvēstures pieminekļiem un savu arheoloģisko mantojumu, tādēļ nereti mūs var sastapt dažādos pārgājienos un ekspedīcijās.

Nevajadzētu kļūdaini pārprast, ka mēs noniecinātu tās iespējas, ko sniedz mūsdienu civilizācijas labumi. Mums tie ļoti patīk, tomēr vienlaikus ļoti saista arī viss senais un īstais. Plašāk ar šo filozofiju par atgriešanos pie dabas un “īstuma” varat iepazīties rakstos “Hermaneitikas nāve jeb izraušanās no mitoloģiskās apziņas” un “Pagātnes refleksijas”.

Domubiedru grupa šobrīd apvieno aptuveni 15 dažādus senvēstures cienītājus un entuziastus. Ziemas sezonā norisinās dažādas seno prasmju apguves meistarklases, visu gadu notiek dažādi pārgājieni, bet vasarā dažkārt esam redzami arī dažādos rekonstrukcijas festivālos.

2015. gadā tika izveidota biedrība “Latvijas Arheoklubs“, kas vairākus gadus organizē arī Baltijas eksperimentālās arheoloģijas vasaras skolu.

Ja vēlaties ar mums sazināties vai uzzināt ko tuvāk par mūsu aktivitātēm, vai uzaicināt uz kādu pasākumu, rakstiet uz arheostudija@gmail.com.

© 2009- 2020  Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz “ARHEOSTUDIJA” obligāta.

7 comments on “Par mums

 1. Anda
  17 maija, 2010

  Labdien! Vēlējos uzzināt vai jūs šovasar būsiet sastopami kādā pasākumā Latvijā?

  • Artūrs Tomsons
   18 maija, 2010

   Sveicināti!

   Šogad pagaidām publiskos pasākumos Latvijas teritorijā neplānojam piedalīties, bet ja ir kādi interesanti piedāvājumi, tos labprāt izskatīsim!

 2. Atbalsojums: Aizvēsturisko prasmju diena « Bronzas darbnīca

 3. Atbalsojums: Aizvēsturisko prasmju diena, Āraiši, 28.-29. aug. | Foto. Rīga. Latvija

 4. Atbalsojums: Aizvēsturisko prasmju diena Āraišos 29. augustā « Primitīvisti

 5. Atbalsojums: Par cietu kramu! Akmens rīku darināju, asintiņas pilināju.

 6. Kristiāns
  31 maija, 2012

  Labdien, ievēroju ka jūs izmantojat dažādus agrāko laiku instrumentus, lai apstrādātu dažādus materiālus. Tāpēc iedomājos jums piedāvāt vilinošu piedāvājumu. Man mājās ir veco laiku koka virpa, kājminamā. Ja jums tas interesē un cik jūs par to varētu piedāvāt rakstiet uz ēpastu. Paldies.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: