Arheostudija

Blogs par eksperimentālo arheoloģiju, vēsturi un dabu.

Piekto reizi notikusi Baltijas eksperimentālās arheoloģijas vasaras skola

Šī gada 20.-26. jūlijā Lucavsalā, biedrības “Latvijas Arheoklubs” dārzā norisinājās Baltijas eksperimentālās arheoloģijas un aizvēsturisko tehnoloģiju vasaras skola.

Skolas pirmsākumi meklējami pirms vairāk kā 10 gadiem domubiedru grupas Primitīvisti vasaras nometnēs. Kopš 2013. gada pasākums ir ieguvis plašāku izglītojošu formātu, kura galvenā mērķauditorija ir  arheoloģijas un antropoloģijas studenti, apgūstot un izzinot dažādus seno tehnoloģiju un aizvēstures prasmju aspektus, par kuriem nav iespējams iegūt priekšstatu akadēmisku lekciju formā.

2013., 2015 un 2016. gadā aizvēstures prasmju apguve notika Āraišu arheoloģiskajā parkā, bet kopš 2017. gada vasaras skola notiek Lucavsalā, tādējādi vēršot arī pašvaldības un pilsētplānošanas ierēdņu uzmanību Lucavsalas zaļās zonas saglabāšanas jautājumiem, izmantojot šo teritorju dažādu nevalstisko organizāciju piedāvātiem zaļiem, alternatīviem šīs teritorijas tālākas attīstības modeļiem. Daļa aktivitāšu notika, lai veicinātu vēl 3 jaunu šogad biedrības pārziņā paņemtu degradētu dārzu sakopšanu.

Šogad, saistībā ar COVID-19 dēļ ieviestajiem pulcēšanās ierobežojumiem diemžēl bijām spiesti attiekties no ārvastu vieslektoru aicināšanas, kā arī vetējo dalībnieku skaits tika ierobežots, ievērojot visus nepieciešamos priekšnosacījumus.

Dažādās piedāvātās meistarklases un lekcijas nedēļas garumā apmeklēja vidēji 35 dalībnieki, apgūstot bezripas keramikas gatavošanu (vad. Eva Liepiņa), dzelzs kalšanu (vad. Aivars Siliņš), seno ziepju gatavošanu (vad. Daija Līdaka), dabas materiālu pielietojumu pinumu gatavošanā (vad. Līva Kaprāle), krama apstrādi (vad. Reinis Indāns un Līga Zariņa), kā arī bronzas liešanu un apstrādi (vad. Artūrs Tomsons).

Krama apstrādes pasākumā viesojās arī TV raidījums 900 sekundes, sk. sižetu zemāk:

https://skaties.lv/zinas/latvija/sabiedriba/arheologijas-vasaras-skola-lucavsala-iespejams-apgut-seno-darbariku-izgatavosanu/

Arī nākotnē plānojam šīs aktivitātes turpināt, īpaši saistībā ar skolu programmās notiekošo pāreju uz kompetencēs balstītu izglītību.

Par regulārajiem pasākumiem varat sekot gan vasaras skolas, gan biedrības Latvijas Arheoklubs lapās:

https://www.facebook.com/eksp.arh.vasaras.skola

https://www.facebook.com/latvijas.arheoklubs/

2 comments on “Piekto reizi notikusi Baltijas eksperimentālās arheoloģijas vasaras skola

  1. Fanureiss
    22 decembr, 2020

    Jauki

  2. Igreen
    26 marts, 2021

    Ļoti patika, paldies par šo

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: