Arheostudija

Blogs par eksperimentālo arheoloģiju, vēsturi un dabu.

Projekts “Lucavsalas Arheoparks”

Kopš 2015. gada biedrība “Latvijas Arheoklubs” apsaimnieko zemes gabalu Lucavsalā, kur pa šiem gadiem sakopta vairāk kā 2000 kvadrātmertu liela platība.

Biedrības mērķis ir Rīgā izveidot Latvijas senākajai vēsturei veltītu arheoparku, kur interaktīvā un praktiskā veidā ikviens apmeklētājs varēs iepazīt un tuvāk uzzināt par to, kā dzīvoja mūsu senči akmens, bronzas, dzelzs laikmetā un viduslaikos, gan piedaloties tematiskās ekskursijās, gan praktiskās nodarbībās un semināros.

Kopš 2017. gada uz Lucavsalu arī ir pārcēlusies Baltijas Eksperimentālās arheoloģijas un seno tehnoloģiju vasaras skola, kur uzstājas dažādu jomu eksperti.

Vieta ir visai zīmīga un izaicinājumus rosinoša, jo atrodas teritorijā, kura regulāri nonāk  plašsaziņas līdzekļu uzmanības lokā saistībā ar vides aizstāvju cīņu ar šīs teritorijas pasargāšanu no pārdošanas un daudzstāvu apbūves.

Izvēlētā vieta, to pārņemot, bija pilnīgi degradētā stāvoklī un jau gadiem problemātiska bijusi piekļuves ceļu kvalitāte un atkritumu izvešana. 2023. gadā Latvijas Arheoklubam un tās biedriem lietojumā kopumā bija 13 blakus esoši zemes gabali, kuru sakopšanā ieguldīts ieguldītas neskaitāmas darba stundas.

Cenšoties saglabāt esošos kokus un stādījumus, paralēli tam šobrīd izveidota vēsturiskās bioloģiskās daudzveidības demonstrācijas stādījumu zona ar senajiem augiem.

Tam paralēli tiek veidots teritorijas dalījums pēc trīs laikmetu principa – sākot ar akmens, tad bronzas un dzelzs laikmetu, lai apmeklētājiem būtu uzskatāmi redzama gan dabas, gan cilvēka darbības mijiedarbība. Šādā risinājumā var viegli un uzskatāmi apmeklētājiem padarīt saprotamu senāko vēsturi, bioloģiju un ģeoloģiju. Īpaši nozīmīgi tas ir vēstures priekšmeta, kas ilgstoši cieš nepārdomātās kompetenču pieejas ieviešanas dēļ, apguves kontekstā.

Šobrīd izveidota akmens laikmeta zona, kur notiek krama, kaula un raga apstrādes mācīšanās un seno zvejas tīklu gatavošana un pinumu veidošana no dažādiem dabas materiāliem pēc izrakumos atrastajiem paraugiem, koka trauku gatavošana ar izdedzināšanu u.c. Šeit uzcelti divu veidu slieteņi no niedrēm. Akmens laikmetu uzskatāmi simbolizē arī neliela, pašu spēkiem izveidota, kokskulptūra, iedvesmojoties pēc Sārnates neolīta apmetnē atrastā parauga.

Bronzas laikmeta tematisko bloku iezīmē 2016. g. šeit izveidotā nojume ar apaļo māla pavardu, kur notiek bezripas keramikas apguves nodarbības, bronzas un alvas liešana. Šajā zonā 2018.-2020. gadā tika izveidota arī eksperimentāla dabīgās vilkmes krāsns. Tajā, piemēram, tapa bronzas laikmeta priekšmetu atdarinājumi LNVM izglītojošam projektam “Skolas soma”.

Bronzas laikmetu Latvijas arheoloģijā simbolizē arī neliels laivveida akmens krāvums (miniatūra), kādi raksturīgi Ziemeļkurzemei pirms 3000 gadiem.

Pēdējos pāris gados pamazām notiek arī darbs pie dzelzs laikmeta aktivitāšu attīstīšanas, gan veidojot akmens krāvuma krāsns kopiju, kādas atrastas lielajos pilskalnos, gan vadot dzelzs apstrādes nodarbības interesentiem.

Šobrīd notiek laba sadarbība ar brīvprātīgajiem dalībniekiem no diezgan dažādām institūcijām, kā LU Vēstures un filozofijas fakultātes arheoloģijas studentiem, LU sociālo zinātņu fakultātes topošajiem antropologiem, LU Bioloģijas fakultāti un RTU arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes pārstāvjiem. Vairākkārt izveidotie objekti izmantoti augtstskolu studentu apmācībai, izejot daļu to lauka prakses šeit, trenējoties objektu attīrīšanā un fiksēšanā, gan apgūstot aizvēstures tehnoloģijas.

Ir skaidrs, ka šāda pieeja mums visiem ļaus ne tikai sakopt un civilizēt kādu gabaliņu Rīgas, bet arī labāk apjaust un apgūt šādu zaļo teritoriju potenciālu un nozīmi pilsētvidē un to, ka tās nepieciešams saglabāt un izmantot  dažādām radošajām industrijām, nevis transformēt daudzdzīvokļu apbūves vajadzībām, komercapbūvei un tamlīdzīgiem mērķiem.



Darbību hronika:

2017

11) 2017. gada pirmajā pusē – pavasarī un vasaras sākumā – paveikto darbu apkopojums

2016

10) 2016.03. 04. Pirmā 2016. gada talka.

9) 2016. gada marta pasākumi – apskats, tajā skaitā – dārza talkas.

2015

1) 2015. 03. 08. Pirmā talka.

2) 2015. 03. 13.-15. Otrā talka.

3) 2015. 03. 20.-23. Trešā talka.

4) 2015. 03. 29. Ceturtā talka Lucavsalā.

5) 2015. 04.12. un 2015. 04. 19. Piektā un sestā talka Lucavsalā.

6) 2015. 04. 25. Lielā Talka Lucavsalā.

7) 2015. 05. 01. Maija sākuma darbi dārzā.

8) 2015. 23.07. Jūnija darbi dārzā un dažas arheoloģiskas pašrefleksijas.

Komentēt