Arheostudija

Blogs par eksperimentālo arheoloģiju, vēsturi un dabu.

Bronzas kausēšanas eksperiments. 2014. gada 16. marts.

2014. gada 16. aprīlī tika veikts kārtējais bronzas kausēšanas eksperiments. Tika izmantota viena mūsu biedra lauku īpašums Lielvārdē. Āra kamīnā tika izveidots savā starpā nesaistītu ķieģeļu krāvums. Tika izmantots grafīta tīģelis un dzelzs laikmeta stila plēšas un pirktas lapu koku kokogles.

IMG_0395
Kā izejmateriāls tika izmantots 2013. gada studentu praksē Āraišos 2013. gada 21. jūlijā iepriekš kausētie bronzas stieples un stieņa atgriezumi, kas toreiz bija tikai nedaudz sakusuši.


Līdz sarkankvēlei temperatūra tika sasniegta nepilnās 20 minūtēs. Pēc 50 minūtēm, mainoties 3-4 plēšu pūtējiem, tika nolemts pārbaudīt tīģeli un bronzu un tika konstatēts, ka tā izkususi. Lejot tā ļoti strauji atdzisa un veidnē ielija neliels metāla daudzums.

IMG_0419--------------a

Rezultātā no aptuveni 212 gramiem bronzas tika iegūts  199 g smags sakusums ar nelielām oglītēm tajā un 12,5 g smags lējums.

Secinājumi: 1) tīģeļa vāciņa izmantošana ir attaisnojusies, ja tā nebūtu, ogļu iebiršana būtu vēl lielāka problēma; 2) jāpilnveido pavarda forma; 3) jānovērš tīģeļa pārvietošanās oglēs; 4) jāpilnveido gaisa pievades vienmērība.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: