Bronzas kausēšanas eksperiments notika 2013. gada 28. jūlijā Āraišu eksperimentālās arheoloģijas nometnes laikā.
Dalībnieki: Artūrs Tomsons, Ieva Lejiņa, Ilze Sirmā, Paulīna Latsone, Šeilija Maškova, Sabīne Ādmine.
Eksperimentā bronzas kausēšanai tika izveidots vienā pusē paaugstināts un viegli izliekts māla pavards, lai veicinātu siltuma atstarošanos tīģelī. Kā sprausla tika izmantota koka caurule ar izurbtu vidu, kas piešūta ādas maisveida plēšām.
Temperatūras uzturēšanai tika izmantota pirktas lapu koku kokogles. Kā izejmateriāls kausējumam tika izmantots sazāģēta bronzas stieple un zāģēta bronzas stieņa fragments (kopā svars visiem fragmentiem veidoja ap 300 gramu).
Fiksēšana notika darba procesu fotografējot un filmējot. Tā kā tobrīd nekādu fiksēšanai nepieciešamo instrumentu nebija, darbs notika izmantojot teorētiskās zināšanas un novērojumus.
Pavards tika žāvēts vienu dienu, pirms bronzas kausēšanas tajā vienreiz tika iekurta uguns. Jāsaka, ka iecerētais velvjveida izliekums neizdevās tik izliekts, kā bija iecerēts sākumā.
Mainīgie faktori: gaisa un augsnes mitrums, temperatūras kāpums. precīzi netika fiksēts iztērētais laiks un ogļu apjoms.
Laiks: aptuveni 1 stunda.
Pirmajās 20 minūtēs tika sasniegta dzeltenkvēle, pēc tam temperatūra tikai kritās. Rezultātā tīģelī ievietotie bronzas gabaliņi tikai nedaudz sakusa savā starpā. Pēc tā, ka gaisa ieplūdes vieta pārstiklojās, tika secināts, ka vismaz 900-1000 grādi ir tikuši sasniegti.
Secinājumi:
1) Tīģelim nepieciešams vāciņš; 2) tīģelis jānovieto pēc iespējas stabilāk; 3) augstai temperatūrai pietiek arī ar pavisam neliela diametra māla pavardu, 4) gaisa pievadīšana jānodrošina vienmērīgi un spēcīgāk, kā arī jāpievērš uzmanība pietiekami spēcīgai gaisa ievadīšanai no plēšām pavardā.
Pēdējie komentāri