Arheostudija

Blogs par eksperimentālo arheoloģiju, vēsturi un dabu.

Pirmā talka Lucavsalā

Saulainajā 8. marta dienā organizējām pirmo talku savā jaunajā Lucavsalas zemes gabalā. Pamazām atkal apgūstot šo aizlaisto teritoriju, talkā pamatā uzmanība tika veltīta iespaidīgajiem atkritumu kalniem. Lūk šādi te izskatījās vēl pirms nedēļas, 3. martā:

Šoreiz tika aktīvi izzāģēti nokaltušie un vētru aizlauztie augļu koku zari un izcirsti biezāk saaugušie krūmi. Novācot tos, tika piefiksēta pilsētu teritorijām maz raksturīgā dziedātājstrazda ligzda, kuras raksturīga pazīme ir iztapsēšana ar praulu kārtu. Acīmredzot, putni šeit jau tā urbanizējušies, ka nesmādē arī mazdārziņus.

Dziedaataajstrazds

Pēc vārnu satrauktās uzvedības vienubrīd kļuva skaidrs, ka tuvumā atrodas kāds plēsīgs putns, domājams, vanags.

Talkas laikā tika piefiksēta arī zīdastu pārlidošana. Šodien tika fiksēti kādi 40-50 putni. Tās ligzdo taigā un ziemot lido uz Rietumeiropu, arī pie mums. Tātad tie varētu būt ziemotāji, kas ziemoja pie mums, vai arī caurceļotāji.

Ziidaste

Zem centrālās ēciņas koka grīdas paliekām nozibēja arī kāda sīka grauzēja melni svītrotā muguriņa – nav šaubu, ka šeit minitās arī apodemus agrarius pallas, jeb svītrainā klaidoņpele.

apodemus-agrarius-pallas

Pēc lielāko atkritumu savākšanas mūsu zemes gabalā tika pielikti divi putnu būrīši. Līdz ar dobumainu koku izzušanu putniem tomēr joprojām nepieciešama vieta kur ligzdot. Būrītis ir ideāls variants, kas nodrošina šo vietu. Un pareizi konstruēts un kopts būris nodrošina arī gandrīz 100% veiksmīgas ligzdošanas sekmes.

Katram putnam ir sava ligzdošanas teritorija, tāpēc putni neaizņems būrīšus, kas būs izlikti pārāk tuvu viens otram (tas neattiecas tikai uz dažām putnu sugām — mājas strazdu, svīri un kovārni). Minimālais ieteicamais attālums starp būrīšiem sīkajiem dobumperētājiem putniem ir 50 metri, tādēļ tie tika novietoti maksimāli attālu viens no otra.

Pirmais putnu būris bija speciāli veidots zīlītēm un mušķērājiem, otrs strazdiem.  Interesanti atzīmēt, ka strazds ligzdu veidošanai izmanto gandrīz visu, kur spēj iekļūt.

Buris 01
 Otrais būris bija no pirktajiem (tepat netālu K-rautā, ražotājs Lielbritānijā). Pirms pielikšanas kokā to nācās modificēt – tas bija izgatavots salīmējot un izgatavot tam nenoņemamu jumtiņu, jo būrīši ziemas periodā ir jāiztīra, kā arī jāpieliek papildus aizsardzības dēlītis pret plēsējiem. Tā ka pirms liekat pie koka savā dārziņā pirkto gatavo būrīti, tomēr būtu jāpārliecinās, ka no tā būs patiešām kāds labums un vietējie kaķi tur iemitinājušos putnus tik viegli neizķeksēs laukā.

Dārzos, kā zināms, pamatā  ligzdo zīlītes (lielā un zilzīlīte), lauku un mājas zvirbuļi, melnais mušķērājs un mājas strazds. Tās ir pamatsugas, kas izmanto būrīšus un protams, aktīvi apkaro plašā apkārtnē dzīvojošos kaitēkļus.

Zemes gabala vidū pie vienas no nodegušo ēciņu paliekām tika savākts iespaidīgs tukšo plastmasas un stikla pudeļu un citu atkritumu ‘depozīts’, attīrīts no brikšņiem teritorijas centrs, noteikti galvenie šeit augošie augļukoki un ogu krūmi. Talkas noslēgumā izturīgākie dalībnieki nespēja atturēties no nelielas papildus izkustēšanās ar bufiem :)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Informācija

This entry was posted on 8 marts, 2015 by in Jaunumi, Pasākumi, Raksti.

Navigācija

%d bloggers like this: