Arheostudija

Blogs par eksperimentālo arheoloģiju, vēsturi un dabu.

Krustakmeņu apzināšana Cēsu rajonā 29. augustā

Šī gada 29. augustā notika primitīvistu un Latvijas Petroglifu centra kopīgs brauciens pa Vidzemi kur tika veikta vairāku zināmu un mazāk zināmu krustakmeņu apzināšana.

Sākumā tika apmeklēta Auciema viduslaiku kapsēta, kas ir mantraču pamatīgi postīta, tomēr tajā joprojām aplūkojami divi interesanti un savdabīgi krustakmeņi.

009 Mantrau bedre Auciema viduslaiku kapst 29082009

Auciema viduslaiku kapsēta atrodas ceļa malā un diemžēl samērā viegli pieejama visādiem lielās bagātības atrast tīkotājiem. Kapsētiņa aizņem nelielu teritoriju, bet šodien tā ir izvagota ar vecākām un pavisam jaunām mantu meklētāju izraktām bedrēm. Neskatoties uz to, tieši šeit ir atrodams viens no vizuāli interesantākajiem trīs jumta krustu iekalumiem akmeņos.

010 Auciema viduslaiku kapstas 2.krustakmens 29082009

Tālāk tika noskaidrots kas noticis tālāk ar akmeni ar iekalumu Priežkalnos – tas atrodas apstrādāta lauka pašā vidū un ir redzams pa diezgan lielu gabalu. To grezno gadskaitlis “1779”, pārājā uzraksta daļa vairāk nav izlasāma.

024 Priekalnu akmens ar iekalumiem 29082009

Tālākais mūsu ceļš veda uz savulaik 1992. gadā apzinātu vietu, kur robežu starp 2 muižām iezīmējusi akmeņu rinda ar iekaltiem krustiem. No literatūrā savulaik minētiem 6 akmeņiem toreiz bija izdevies dabā atrast 4 no tiem.

Šodien, nonākot attiecīgajā vietā, mūsu cerības tika pārspētas. Izdevās atrast ne tikai visus sešus gar lauka malu novietotos akmeņus, bet izdevās konstatēt, ka senā muižu robeža turpinās vēl tālāk tagadējā mežā un ka visticamāk, ļaudis, kas savulaik vākuši ziņas par šiem akmeņiem, nav apgrūtinājuši sevi ar tuvējā meža pārbaudīšanu. Rezultātā izdevās atklāt trīs jaunus, līdz šim nefiksētus krustakmeņus!

102 Muiu 9.robeakmens me aiz Lenu cea 29082009

Pēdējā attēlā redzams iespaidīgākais no 3 jaunatklātajiem, kas atrodas netālu no Driškina ezera.

Pēc šī brauciena ir skaidrs, ka neapšaubāmi, šādu objektu pagātnē ir bijis daudz vairāk, un visticamāk, ka vēl diezgan daudzi vēsturiskie akmeņi gaida savus atklājējus!

One comment on “Krustakmeņu apzināšana Cēsu rajonā 29. augustā

  1. Dzintra
    21 augusta, 2010

    Izklausās interesanti.
    Gribētos piedalīties līdzīgos pasākumos. Kur var atrast informāciju par šādām ekspedīcijām. Vai un kā var jums pievienoties?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Informācija

This entry was posted on 1 septembra, 2009 by in Pasākumi.

Navigācija

%d bloggers like this: