Šī gada 29. augustā notika primitīvistu un Latvijas Petroglifu centra kopīgs brauciens pa Vidzemi kur tika veikta vairāku zināmu un mazāk zināmu krustakmeņu apzināšana.
Sākumā tika apmeklēta Auciema viduslaiku kapsēta, kas ir mantraču pamatīgi postīta, tomēr tajā joprojām aplūkojami divi interesanti un savdabīgi krustakmeņi.
Auciema viduslaiku kapsēta atrodas ceļa malā un diemžēl samērā viegli pieejama visādiem lielās bagātības atrast tīkotājiem. Kapsētiņa aizņem nelielu teritoriju, bet šodien tā ir izvagota ar vecākām un pavisam jaunām mantu meklētāju izraktām bedrēm. Neskatoties uz to, tieši šeit ir atrodams viens no vizuāli interesantākajiem trīs jumta krustu iekalumiem akmeņos.
Tālāk tika noskaidrots kas noticis tālāk ar akmeni ar iekalumu Priežkalnos – tas atrodas apstrādāta lauka pašā vidū un ir redzams pa diezgan lielu gabalu. To grezno gadskaitlis “1779”, pārājā uzraksta daļa vairāk nav izlasāma.
Tālākais mūsu ceļš veda uz savulaik 1992. gadā apzinātu vietu, kur robežu starp 2 muižām iezīmējusi akmeņu rinda ar iekaltiem krustiem. No literatūrā savulaik minētiem 6 akmeņiem toreiz bija izdevies dabā atrast 4 no tiem.
Šodien, nonākot attiecīgajā vietā, mūsu cerības tika pārspētas. Izdevās atrast ne tikai visus sešus gar lauka malu novietotos akmeņus, bet izdevās konstatēt, ka senā muižu robeža turpinās vēl tālāk tagadējā mežā un ka visticamāk, ļaudis, kas savulaik vākuši ziņas par šiem akmeņiem, nav apgrūtinājuši sevi ar tuvējā meža pārbaudīšanu. Rezultātā izdevās atklāt trīs jaunus, līdz šim nefiksētus krustakmeņus!
Pēdējā attēlā redzams iespaidīgākais no 3 jaunatklātajiem, kas atrodas netālu no Driškina ezera.
Pēc šī brauciena ir skaidrs, ka neapšaubāmi, šādu objektu pagātnē ir bijis daudz vairāk, un visticamāk, ka vēl diezgan daudzi vēsturiskie akmeņi gaida savus atklājējus!
Izklausās interesanti.
Gribētos piedalīties līdzīgos pasākumos. Kur var atrast informāciju par šādām ekspedīcijām. Vai un kā var jums pievienoties?