Arheostudija

Blogs par eksperimentālo arheoloģiju, vēsturi un dabu.

Aizvēsturiskās arheometalurģijas kurss Batserā

2015. gada 2.-6. jūlijā ar VKKF atbalstu  šī bloga autoram radās iespēja apmeklēt Lielbritāniju ar mērķi apgūt iemaņas un zināšanas speciāli izveidotā senās arheometalurģijas kursā Batseras Senajā fermā  (Butser Ancient Farm), kas ir viens no slavenākajiem eksperimentālās arheoloģijas centriem pasaulē, ko 1970-tajos gados izveidoja arheologs P.Reinoldss. Batseras Senā ferma savas pastāvēšanas laikā vairākkārt mainījusi savu atrašanās vietu un šobrīd tā atrodas aptuveni 5 km no Pītersfīldas (Petersfield) pilsētiņas Dienvidanglijā. Kurss gan bija par pieklājīgu maksu, tomēr iegūtās zināšanas un iemaņas un jau esošo zināma sistematizēšana bija to vērtas un kā parādīja nākamās nedēļas – vērā ņemamas – eksperimentālās arheoloģijas lauka kursa Āraišos (13.-19.07.) praktiskajā realizēšanā (apraksts top).

Kursu vadīja arheologi dr. Saimons Timberleiks un Fergus Miltons. Darbs notika trīs darba grupās pa 3 cilvēkiem katrā. No Latvijas šajā kursā biju pirmais. Pēc divām teorētiskām sagatavošanas lekcijām par eksperimentālo arheoloģiju un tās pielietojumu tieši senajā metālapstrādē, kursa ietvaros notika praktiska dažāda sastāva māla tīģeļu, veidņu un gaisa pievades cauruļu gatavošana, nākamajā dienā katra grupa arī izgatavoja ādas plēšas. Tālākajā posmā katra darba grupa izveidoja trīs dažāda veida pavardus un krāsniņas dažādu metālu, pamatā vara ieguvei no malahīta – minerāla, kas satur ap 50 % vara. Nelielie mēģinājumi iegūt arī alvu gan īsti neizdevās.

Katra grupa centās izmēģināt vismaz divus pavardu veidus šim mērķim un arī šeit katrai grupai rezultāti bija atšķirīgi, tomēr lielākajai daļai vismaz neliels metāla daudzums iegūt izdevās. Visu kursa laiku tā dalībnieki mācījās atsevišķos eksperimentus arī atbilstoši fiksēt, lai būtu identificējami un saprotami mainīgie faktori un pēc tam varētu analizēt un nākotnē labot pieļautās neprecizitātes.

Kursa noslēgumā notika arī darbs ar dzelzs rūdu, sākumā tā tika karsēta ugunskurā, vēlāk smalcināta un naktī uz pirmdienu notika dzelzs ieguves kausējums no sasmalcinātās rūdas, izmantojot atklātu pavardu. Nākamajā dienā tika konstatēts, ka šādi no aptuveni 11 kg rūdas esam ieguvuši ap nepilnu kilogramu dzelzs!

Kursa pēdējā dienā notika bronzas liešana iepriekš sagatavotajās veidnēs, gan sakausējot jau sagatavotu varu un alvu, gan izmantojot kursa laikā pašu iegūto metālu. Pirmais kausējums neizdevās, jo, kā izrādījās, tīģelis bija novietots nedaudz par tālu no lielākā karstuma punkta, kur no māla caurules izplūst gaiss, šo faktu konstatējot vien temperatūra nokritās par vairākiem simtiem grādu, tomēr pēc nepilnību veiklas novēršanas un pārcilvēcīgiem plēšu pūtēju pūliņiem, otrais lējums izdevās pilnībā, izlejot duncīša asmeni un nelielu cirvīti.

 

Kursa laikā notika arī ekskursija pa pašu Batseras fermu, aplūkojot dzelzs laikmeta apaļo māju atdarinājumus, jaunveidojamo neolīta sētu un topošo romiešu villas atdarinājumu, bija prieks redzēt bioloģiski videi draudzīgo apmeklētāju centru ar saules baterijām un lietus ūdens savākšanas sistēmu, kā arī tika apmeklēts Batserhilas kalns (apkārtnes augstākais punkts) ar P.Reinoldsa pirmās fermas vietu, kura šobrīd pilnībā arheoloģizējusies un par ur bijušajām struktūrām un to lokalizāciju vairs zin tikai atsevišķi cilvēki.

 

Vizītes laikā pa ceļam uz Batseru izziņas nolūkos sanāca iemest aci arī Britu muzejā un Vollesa (Wallace) bruņu kolekcijā Londonā, kā arī nevar nepieminēt vienu no jaukākajām epizodēm kursa laikā, kas bija nakšņošana vienā no rekonstruētajām ķeltu apaļajām mājām naktī uz pirmdienu dzelzs kausēšanas laikā, zem Dienvidanglijas skaidrajām un zvaigžņotajām debesīm.

 

2 comments on “Aizvēsturiskās arheometalurģijas kurss Batserā

  1. Atbalsojums: Bronzas cirvja slīpēšanas efektivitātes tests 2015. gada 16. jūlijs. | Arheostudija

  2. Atbalsojums: Sveiciens jauno sezonu sākot! | Arheostudija

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Informācija

This entry was posted on 23 jūlija, 2015 by in Ceļojumu apraksti, Jaunumi, Raksti.

Navigācija

%d bloggers like this: