Arheostudija

Blogs par eksperimentālo arheoloģiju, vēsturi un dabu.

Eksperimentālās arheoloģijas nometne Āraišos 2015. gada jūlijā.

No 13. līdz 19. jūlijam Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļā Āraišu arheoloģiskais muzejparks ar Latvijas Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu tika īstenots eksperimentālās arheoloģijas projekts – šai arheoloģijas metodei speciāli veltīta izglītojoša nometne. Šāda nometne notika jau otro reizi – pirmā tika realizēta 2013. gada jūlijā. Projekts tika realizēts caur Latvijas Arheologu biedrību LNVM Arheoloģijas departamenta galvenā glabātāja dr.hist. Artūra Tomsona vadībā.

IMG_1756

Projekta sagatavošanas fāzē notika vairākas dalībnieku tikšanās, iesaistoties gan vēstures un filozofijas, gan humanitāro zinātņu fakultātēm, tika arī apmeklēts Latvijas Nacionālais vēstures muzejs un tā arheoloģijas ekspozīcija.

Dalība nometnē  bija iecerēta gan kā iespēja LU Vēstures un filozofijas fakultātes studentiem iegūt lauka darba pamatiemaņas arheoloģijā, iegūt priekšstatu par aizvēsturē izmantotajām tehnoloģijām, gan LU Humanitāro zinātņu fakultātes kultūras un sociālās antropoloģijas programmas studentiem – mācīties un izmantot iespējas vērot sev samērā tuvas zinātņu disciplīnas pārstāvjus to darbā un netieši apgūt lauka pētījumā nepieciešamās pieejas, redzot, kā reālajā laikā veidojas un mainās pētnieka interpretācija par sava pētījuma objektu, reizēm arī praktiski iesaistoties visā notiekošajā.

Šogad kā arheoloģiskā lauka darba praksi to izvēlējās viena vēstures un filozofijas fakultātes pirmā studente, savukārt LU humanitāro zinātņu fakultātes antropologus pārstāvēja divas tikko bakalaura grādu ieguvušas nu jau bijušās studentes, no kurām viena piedalījās 2013. gadā realizētajā projektā, bet nepiedalījās pašā nometnē. Vairākas dienas nometnē pavadīja arī  vairāki brīvprātīgie apmeklētāji un interesenti.

Mainīgais nometnes dalībnieku skaits šogad radīja zināmu izaicinājumu veiksmīgai visu iecerēto programmas plāna punktu realizācijai, jo paralēli nometnei jūlijā vidū vienlaikus norisinājās vismaz 3 arheoloģiskās ekspedīcijas (Ventspilī, Ķoderu pilskalnā un Kazdangā). Tomēr, neskatoties uz to, nometnē, spītējot visai dzestrajiem jūlija laikapstākļiem (naktī temperatūra nokritās līdz pat 10 grādiem), tika veiksmīgi realizēta virkne aktivitāšu.

Eksperimentālo aktivitāšu veikšanas laikā tika pilnveidota to izpildes gaita un fiksēšanas metodika, tika veiksmīgi apgūti arī arheoloģiskā darba prakses pamati un rezultātā palika samērā daudz laika tam, lai praktiski izprastu, kā notiek zinātniska eksperimenta īstenošana, savienojot tā norisi ar tā veikšanu publiski, vienlaikus populāri skaidrojot aizvēstures jautājumus Āraišu muzejparka apmeklētājiem un iesaistot tos arī atsevišķās aktivitātēs.

Pašā nometnes realizācijas procesā mainīgā patstāvīgo dalībnieku skaita dēļ tika pieņemts lēmums veikt nelielu akcentu nomaiņu un daudz aktīvāk aktivitātēs iesaistīt Āraišu arheoloģiskā muzejparka apmeklētājus. Spriežot pēc  atsauksmēm, šis lēmums bija visai veiksmīgs un daļai mazāko muzejparka apmeklētāju nometnes apmeklējums bijis viens no spēcīgākajiem iespaidiem to vizītes laikā Āraišos. Visvairāk laika šeit pavadīja zēns no kaimiņu mājām, kurš uzturējās šeit veselu dienu.

No veiktajiem eksperimentiem un eksperimentāli izzinošajām aktivitātēm jāpiemin atziņas, kas tika iegūtas saistībā ar:

1) gaismas uzturēšanu;

2) izmantotās ēkas funkcionalitāti (dzirksteļu ķērājs),

3) bronzas cirvja slīpēšanu;

4) vaska modeļu gatavošanu lējumiem;

5) zvirgzdu beršanu,

6) māla veidņu gatavošanu;

6) kaula apstrādi;

7) māla trauku apdedzināšanu ugunskurā;

8) koka trauku gatavošanu ar kontrolētu izdedzināšanas metodi;

9) krāsaino metālu apstrāde (alva un bronza).

Par šiem veikumiem turpināsim veidot sīkākus aprakstus, veidojot tālāk eksperimentu datubāzi.
Sakām paldies visiem iesaistītajiem, kas palīdzēja nometnei notikt un darbs šoruden turpinās tālāk!

One comment on “Eksperimentālās arheoloģijas nometne Āraišos 2015. gada jūlijā.

  1. Artūrs Tomsons
    19 augusta, 2015

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: