Arheostudija

Blogs par eksperimentālo arheoloģiju, vēsturi un dabu.

Atskats uz 2016. gadā Latvijas Arheokluba dārzā paveikto

Kā jau manījāt, tad laiku pa laikam gan portālā Facebook, gan citur pazibēja pa kādai ziņai un bilde, par to, kas notiek mūsu biedrības zemes gabaliņā Lucavsalā. Šobrīd iesniegumi par 2017. gadu ir ceļā izpilddirekcijā un jau plānojam lietas un darbus šim gadam. Tomēr pirms tam nenāks par skādi savilkt kopā to, kas izdarīts pirmajos divos gados, kopš tur saimniekojam. Mūsu lapā ir izveidota arī sadaļa: https://arheostudija.lv/arheoparks/, kur ik pa laikam kāda ziņa parādās, kad kāds lielāks pasākums tiek noorganizēts tur.

Īsi sakot, rezumējot pagājušo, 2016. gadu, varam teikt, ka izdarīts nav maz. Kopumā rosījāmies aptuveni 1500m2 platībā.

Ir tā, ka pirmais, 2015. gads pagāja izvācot laikā atkritumu kalnus un nojaucot nodedzināto un pussabrukušo dārza mājiņu paliekas. Tā kā tas ir bijis pamatā augļu dārzs, atbrīvojām arī vecās ābeles no nokaltušajiem zariem un iekopām pirmās dobes.


Otrais, 2016. gads bija laiks, kad jau vairāk varējām pieķerties klāt uz biedrības vārda paņemtajam paņemtajam zemes gabaliņam, veicot tur saglabājušās dārza mājiņas revīziju un atkritumu kaudžu izvākšanu.

2016. gada laikā izbrīvējām arī diezgan lielu platību zemes gabala centrā no krūmiem un nu jau pilnvērtīgāk turpinājām iekārtot tematiskās zonas. Tā vieta, kur 2015. gadā sākām pirmās aktivitātes, tagad pilnībā atvēlēta ‘akmens laikmeta’ tematikai, izveidots slietenis un aizvākts viss liekais.

Šajā zonā 2016. gada pavasarī arī organizējām vairākas krama apstrādes nodarbības, tajā skaitā ar LU VFF studentiem, kas gatavojās dalībai Baltijas eksperimentālās arheoloģijas vasaras skolā.

Savukārt bronzas apstrādes aktivitātes šogad pārcēlām uz dārza tālo galu pie lielā smiltsērkšķa, pirmkārt, jau lai nodalītu “laikmetu” zonas un iedzīvinātu arī šo teritorijas daļu. Lai pasargātu dalībniekus no lietus, pāris dienu laikā uzcēlām arī nelielu pīto nojumi.


Kopš februāra līdz rudenim noorganizējām arī septiņus bronzas kausēšanas eksperimentus. Ir iegūts milzums datu, kas vēl gaida savu apstrādi un ir izvirzījušies jauni jautājumi nākamā līmeņa arheoloģiskajiem eksperimentiem. Par daļu no iepriekšējiem kausējumiem, varat palasīties šeit, lapas sadaļā “Rekonstrukcijas un eksperimenti”. Par pašu nu jau vairāk kā kopumā 20 bronzas kausējumu eksperimentu rezultātiem un bronzas laikmeta lielajiem jautājumiem Latvijas teritorijā plānots arī referāts EXARC organizācijas konferencē Leidenē, Holandē, šogad aprīļa beigās.


Nedaudz tālāk ir iezīmējusies josla, kur visi interesenti var iemēģināt savu roku dažādās primitīvo distances rīku lidināšanas prasmēs, kas arī laiku pa laikam tiek darīts pauzēs starp zāles pļaušanu un dārza darbiem. Turpat arī dabīgā ceļā mums ir izveidojies tāds kā simbolisks “kaujas aplis”, kur puiši un meitenes var paspēkoties veiklībā un ātrumā, ja paliek pāri enerģija vēl kam tādam jo Arheoklubā darbojas arī seno cīņu mīļotāju grupa KĀVI.

Šogad  esam iecerējuši aktualizēt un iedzīvināt tālāko zemes gabalu, iekopjot vairāk dzelzs laikmetam un viduslaikiem raksturīgu zonu un veicot vairāk šim laika posmam raksturīgu tēmu izziņas pasākumus un meistarklases, piemēram, dzelzs apstrādē.

Šobrīd ir iegūta arī pirmā krāsu mēļu sēklu porcija (tas tomēr ir divgadīgais augs)  un sastādīti vēl šādi tādi ārstniecības augi, 2016. gadā noorganizēti vismaz 7 bronzas liešanas eksperimenti un divas krama apstrādes darbnīcas. Tā kā šis bija ābolu gads, tad arī visi draugi un paziņas un kolēģi beidzot uzzināja par šo projektu ko vairāk :)

Tā nu arī šogad ceram turpināt darbu pie vēl vienas sakoptas un jaukas atpūtas un izglītības zonas izveides Rīgā un visi, kam interesē īstums, būšana dabā un kontaktā ar zemi, un interesē praktiski iepazīt un izzināt pagātni, laipni aicināti mūsu pulkā!

E-pasts saziņai:  latvijas.arheoklubs@gmail.com

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Informācija

This entry was posted on 12 februāris, 2017 by in Jaunumi, Pasākumi, Projekti.

Navigācija

%d bloggers like this: