Arheostudija

Blogs par eksperimentālo arheoloģiju, vēsturi un dabu.

Projekts “Akmens laikmets”

Akmens laikmets ir ilgākais no aizvēstures laikmetiem. Tā izziņa ir viena no mūsu grupas pamata prioritātēm. Latvijas teritorijā šo laikmetu datē ar aptuveni 8500. g. pr. Kr. ar pirmo cilvēku parādīšanos vēlajā paleolītā līdz aptuveni 1500. gadam pr. Kr., kad akmens laikmetu nomainīja bronzas laikmets.

Projekta “Akmens laikmets” ietvaros šobrīd pamatā tiek apgūtas krama apstrādes iemaņas, izzināts krama rīku pielietojums, kaut gan projekts kopumā ir vērsts uz visa veida izdzīvošanas iemaņu apguvi, kādas bijušas nepieciešamas ne tikai akmens laikmeta mednieku – vācēju sabiedrības pārstāvjiem, bet ikvienam cilvēkam ārpus mūsdienu civilizācijas labumiem.

Viens no izdzīvošanas balstiem pirmslauksaimnieciskā un pirmindustriālā sabiedrībā ir medības. Savukārt, viena no spilgtākajām materiālās kultūras paliekām, kas šobrīd mums liecina par šīs nodarbes izkoptību un lielo nozīmi pagātnē ir no krama izgatavotie bultu gali. To izgatavošana prasa pietiekami lielu pacietību un spēku un izraisa sajūsmu un apbrīnu joprojām.

Bez tam, izmēģinot krama kasīkļu iekātošanu, secināts, ka šāda pieeja vairākas reizes paaugstina ar to veiktās darbību efektivitāti. Savukārt pēc rīku darba virsmas nolietojuma, iespējams spriest par izmantotajām darba metodēm.

Papildus informācija par krama apstrādei veltītu semināru, kurā šovasar piedalījās arī daļa mūsu grupas dalībnieku: šeit.

Projekta ietvaros norisinās dažādas aktivitātes kas saistītas arī ar senajiem distances ieročiem – lingu un loku – un to izgatavošanas un iespējamā pielietojuma izpēti.

Ieraksts Olesa Hristenko blogā par viņa individuālo pieredzi un secinājumiem par akmens laikmeta tehnoloģijām primitīvo prasmju dienas laikā Āraišu muzejparkā 2010. gada augustā.

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Informācija

This entry was posted on 20 janvāris, 2011 by in Projekti.

Navigācija

%d bloggers like this: